O hidrolatima

O hidrolatima

Hidrolati

Hidrolati ili destilirane vodice produkt su destilacije i mogu se smatrati kao pravi dio ekstrakta biljnog materijala iz kojeg su dobiveni. Oni mogu biti i nusprodukt destilacije hlapljivih ulja , kao primjerice vodica kamilice i lavande ili destilacije biljnog materijala koji ne sadrži hlapljiva ulja.

Hidrolati su vrlo blagi, neiritativni i neškodljivi u usporedbi s eteričnim uljima i ekstraktima biljaka. Upotrebljavaju se u kozmetici kao tonici za kožu, vodene faze krema i maski, sredstva za higijenu. U terapiji se koriste u obliku obloga ( npr. Za oči), oralnim putem , na sluznicu , kapi za nos... Kod hidrolata , kao i kod eteričnih ulja važna je kvaliteta. Hidrolat koji se koristi u navedene svrhe ne smije biti patvoren, ne smije sadržavati konzervans i alkohol, te treba biti prirodan. Jedini i najveći problem kod hidrolata je nestabilnost, jer nemaju konzervansa. Proizvođači koji proizvode hidrolate, filtriraju ih kroz mikrofiltere i na taj način osiguravaju stabilnost i čistoću od mikroorganizama. Naravno kupljeni hidrolat koji se otvori preporuča se držati u hladnjaku , zatvoren u staklenoj boci i prilikom svakog otvaranja treba voditi brigu o poklopcu. Poklopac prilikom otvaranja uvijek odložite naopačke, kako biste što je više moguće izbjegli kontakt s kontaminiranom površinom.

Hidrolat lavandina

(Lavandula X intermdia)

Hidrolat lavande idealan je za njegu gotovo svih tipova kože, zbog uravnotežene pH vrijednosti (5.6 – 5.9). Djeluje regenerativno, pročišćavajuće i rashlađujuće.
 
Pomaže kod uboda insekata, idealan je kao sprej za osvježavanje lica tijekom ljetnih vrućina, pomaže kod opekotina nakon sunčanja, pogotovo u kombinaciji s hidrolatom paprene metvice. Izvrstan je za njegu osjetljive kože, kao i kod akni i drugih upalnih stanja kože. Nakon depilacije može se kombinirati s hidrolatom lovora za spriječavanje infekcija i crvenila kože. S hidrolatom smilja izvrsno djeluje na spriječavanje urastanja dlaka. Nanešen na kožu s hidrolatom hamamelisa, prije kreme za sunčanje, pomaže u održavanju vlažnosti kože tijekom izlaganja suncu i spriječava oštećenja uzrokovana vjetrom i visokom temperaturom.

Hidrolat koromača

(Foeniculum vulgare)

Intenzivni miris hidrolata komorača odličan je za pušače kao korigens mirisa, a osim toga čisti pluća. Ako se koristi u prehrani dobar je za probavu, smiruje bolove u želucu, protiv grčeva je, regulira peristaltiku crijeva, jako je dobar protiv zatvora, pomaže u reguliranju tjelesne težine. 

Hidrolat komorača pogodan je za njegu gotovo svih tipova kože. Pogodan je za pripremu tonika za zrelu, izboranu i suhu kožu, za njegu cijelog tijela i lica, tonizira tkivo i djeluje regenerativno. Oralna uporaba se ne preporučuje bez nadzora stručne osobe

Hidrolat vrisak

(Satureja montana)

Ovo možda i nije pravi kozmetički hidrolat, jer dolazi iz klase tzv. fenolnih ulja. Samo ulje primorskog vriska nismo gotovo niti spominjali jer je iritativno i koriste ga profesionalci. Hidrolat je srećom daleko manje iritativan, ali ima i karakterističan miris koji malo podsjeća na origano (mravinac). Iznimno je snažnog antibakterijskog djelovanja. Koristi se kod infekcija kože i akni, ali uvijek u smjesi s blažim hidrolatima poput čajevca. Koristan je i za gljivične infekcije kože, ali i kao suptilni začin u kulinarstvu, prije svega za umake

Hidrolat   ružmarin

(Rosmarinus officinalis L.)

Miris mu je manje oštar nego što je klasični miris same biljke. Idealan je za pripravu prirodnih kozmetičkih preparata zbog dobre sposobnosti obnavljanja kože. Smanjuje nadraženost i upalu kože. Dobar je za parenje i pripravu toplih obloga radi čišćenja kože. 

Za potrebe regenerativne njege dobro se kombinira s hidrolatima geranija, kamilice i smilja. Kombiniran u osvježivačima prostora poboljšava koncentraciju i budnost te održava nosnu sluznicu vlažnom, a dišne putove čistima.


Hidrolat kadulje 

(Salvia officinalis L.)

Hidrolat ljekovite kadulje klasik je u prirodnoj kozmetici i fititerapiji. Najjači je adstrigens među hidrolatima. Idealan je za njegu miješane kože i  masne kože, ali i za tretiranje bora i  ožiljaka. Svoju primjenu pronalazi i u proizvodima za njegu kose i vlasišta. Potiče rast kose i daje joj sjaj i zdrav izgled. Smanjuje znojenje.

Primjenjuje se i u anticelulit tretmanima, obnavlja kožu, djeluje regenerativno, dobar je u tretmanima ekcema, akni i ostalih kožnih poremećaja.

Kao i ostali proizvodi na bazi kadulje može se koristiti kao vodica za ispiranje usne šupljine, a odlične rezulate daje kod tretmana bolnih mjesta od ugriza insekata.

Hidrolat lovora

(Laurus nobilis L..)

Hidrolat lovora djeluje antiseptično, antibakterijski i antivirusno. Od iznimne je vrijednosti u tretmanima limfne drenaže – čisti i jača limfni sustav. Koristi se i u anticelulitnim programima i kod proširenih vena. Izvrstan je za njegu kože nakon depilacije ili brijanja – spriječava infekcije kože, tonizira ju i omekšava. U kombinaciji sa hidrolatom smilja izvstan je za njegu desni. U obliku vodica za ispiranje usta i grgljanje smiruje upalne procese usne šupljine i grla ( tonzila). Može se koristiti u kombinaciji sa eukaliptusom globulus i čajevcem za sprečavanje infekcija u obliku spreja.

Hidrolat  lista mandarine 

(Citrus reticulata)

Hidrolat  smilja

(Helichrysum italicum)

Snažno regenerira kožu i pojačava protok krvi u koži. Kao i hidrolat bušina jedan je od anti-age klasika naširoko reklamiranog u današnje vrijeme, zato ga i nazivaju imortela - besmrtna. Hidrolat smilja je ugodnog i intenzivnog, "dalmatinskog" mirisa, odnosno mirisa krša na kojem raste smilje. Stoga ga mnogi vole jer ima parfemski, zaokrežen, cvjetno-esterni miris s dubokom pozadinom. Spas je za umornu kožu. Spravljat ćemo kreme s hidrolatom smilja, koje odišu bogatstvom i spadaju uvijek u višu klasu kozmetike - ma što god da to značilo.