O eteričnim uljima

O eteričnim uljima

Zašto biljke sadrže eterična ulja

Eterična ulja nastaju kao proizvodi biljnog metabolizma i mogu biti pohranjena u raznim dijelovima biljke: u pupoljcima, cvjetovima, lišću, stabljikama, grančicama, sjemenju, stablu, kori drveta i kori plodova, smolama, korijenju, podancima. 

Znanost još nema potpun odgovor čemu ona sve služe u životnom ciklusu biljke. Jasno je da eterična ulja igraju važnu ulogu u prilagođavanju biljke okolini i komuniciranju s njom. Zna se, primjerice, da mirisom eteričnog ulja biljke privlače kukce radi oprašivanja, da ona mogu štititi biljku od infekcija, stvarati oko nje parama zasićenu atmosferu koja sprječava prekomjerno gubljenje vlage, da mogu štititi biljku od biljojeda ili djelovati poput herbicida stvarajući oko biljke područje na kome stanovite biljke ne mogu uspijevati. Biljke, u pravilu, sadrže vrlo male količine

Što su eterična ulja  

Naziv ulja navodi na krivi zaključak da su eterična ulja masna, to nije točno. Ona su smjese lako zapaljivih, biološki aktivnih kemijskih spojeva dobivenih iz biljaka destilacijom ili tiještenjem. Najčešće su bezbojna ili žućkasta, ali katkad mogu imati izraženu boju, kao u slučaju eteričnih ulja njemačke kamilice i stolisnika koja su tamnoplava. Djelovanje svakoga pojedinačnog eteričnog ulja ovisi o kombinaciji i količinama različitih spojeva u njegovu sastavu. 

Načini proizvodnje eteričnih ulja  

Na kvalitetu eteričnog ulja, koje se može dobiti iz neke sirovine, utječu mnogi faktori, primjerice karakteristike tla, vremenski uvjeti u kojima je biljka rasla, nadmorska visina, način uzgoja, vrijeme i način berbe sirovine, tehnike proizvodnje. Velike su razlike u dostupnosti sirovina i količini rada potrebnoj da se iz njih proizvedu eterična ulja. Osim toga neke biljke sa drže srazmjerno više eteričnog ulja od drugih, pa je tako, primjerice, za 1kg eteričnog ulja ruže potrebno oko 4-5 tona ružinih latica, za 1 kg eteričnog ulja od smilja potrebno je oko 1000 kg biljke, a za 1 kg lavandina oko 50 kg biljke. Mala izdašnost sirovine i potreba da se uloži mnogo rada u procesu dobivanja ulja upravo je proporcionalna njihovim cijenama.Postoji više načina na koje se eterična ulja dobivaju iz biljnog materijala. Izbor načina ovisi o vrsti sirovine, o količini eteričnog ulja sadržanog u njoj, svojstvima ulja koja se želi dobiti i  namjeravanoj primjeni. Najčešći načini dobivanja eteričnih ulja su destilacija, tiještenje i ekstrakcija otapalima.

Destilacija

Destilacija je metoda koja se najčešće koristi za izolaciju eteričnih ulja iz biljnog materijala. Od nekoliko načina destilacije, destilacija vodenom parom je postupak kojim se taj materijal u svijetu najčešće prerađuje. 

Postupak teče tako da vodena para prolazi kroz biljni materijal stavljen na šupljikavu pregradu kotla za destilaciju. Kad para zagrijava biljni materijal, stijenke stanica, kojima je u biljci pohranjeno eterično ulje, pucaju, eterično ulje se oslobađa i isparava tvoreći mješavinu s vodenom parom. Ta mješavina zatim prolazi kroz cijev izvana hlađenu vodom, pa se mješavina vodene pare i eteričnog ulja kondenzira i kapa u posebnu posudu u kojoj se, zbog razlika u relativnoj gustoći, eterično ulje prirodno razdvaja od vode. Eterično ulje najčešće pliva na površini vode, ali se katkad skuplja i na dnu. Rezultat takve destilacije su čisto, prirodno i izvorno eterično ulje i hidrolat.

Proces je opisan najjednostavnije moguće. U praksi je to vrlo osjetljiv i složen posao u kome je uloga destilera od ključne važnosti. Na kvalitetu proizvedenog eteričnog ulja utječu varijacije u trajanju procesa destilacije, u primjenjenoj temperaturi i tlaku, a potrebno je detaljno poznavanje specifičnih karakteristika svakoga pojedinog biljnog materijala koji se destilira. Za proizvodnju eteričnih ulja aromaterapijske kvalitete treba mnogo znanja, preciznosti, umijeća, strpljenja, iskustva i istinske posvećenosti.

Tiještenje

Osim metodom destilacije vodenom parom eterična ulja za aromaterapijske potrebe mogu se dobivati i mehaničkim postupkom. Tako se proizvode eterična ulja citrusa – tiještenjem kore plodova. Postoje mnoge mehanizirane metode proizvodnje takvih ulja, ali se najkvalitetnija ulja citrusa i danas dobivaju ručnim tiještenjem.

Za aromaterapijske potrebe je važno da eterična ulja dobivena tiještenjem budu proizvedena od organski uzgojenih plodova. Međutim, stabla i plodovi se na velikim plantažama zbog boljeg prinosa prskaju kemikalijama koje su topive u eteričnim uljima i odlažu se u žlijezde koje ih sadrže, pa takva ulja mogu imati nedopustivo visoke koncentracije različitih pesticida.

Kada je riječ o citrusnim uljima treba spomenuti još jedan način njihove proizvodnje koji je vezan uz proces proizvodnje sokova iz plodova. Materijal preostao nakon cijeđenja sokova iz plodova citrusa se podvrgava destilaciji. Tako se proizvode velike količine eteričnih ulja citrusa. Destilirana eterična ulja citrusa kemijskim se sastavom razlikuju od onih dobivenih tiještenjem. U aromaterapiji se preferiraju tiještena ulja.

Ekstrakcija

Eterična se ulja iz biljnog materijala dobivaju i ekstrakcijom različitim otapalima, ali se kod većine tih metoda, zbog neophodnosti naknadnog uklanjanja otapala    i nemogućnosti da se ono izvede u potpunosti, dobivaju se ulja koja se ne smatraju prikladnima za upotrebu u aromaterapiji. Eterična ulja dobivena tom metodom su cijenjena sirovima u industriji parfema. Najpoznatiji primjer tako dobivenog ulja je ulje jasmina.

Na što treba paziti prilikom kupovine eteričnih ulja  

Eterična ulja na tržištu 

Komercijalno dostupna destilirana eterična ulja su vrlo često bila podvrgnuta pročišćavanju naknadnom destilacijom ili nekim drugim postupcima kojima se ulja prilagođavaju potrebama raznih grana industrije. Procjenjuje se da se od ukupne količine u svijetu proizvedenih eteričnih ulja za aromaterapijske potrebe koristi svega 3-5%. Većina proizvedenih količina se koristi u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, te u proizvodnji parfema i kozmetike. 

Pakiranje i deklariranje eteričnih ulja  

Savjestan distributer će eterična ulja pakirati u bočice od tamnog stakla, a na etiketu će, osim naziva eteričnog ulja, staviti i latinski naziv biljke od koje je eterično ulje proizvedeno, a dodat će i podatke o zemlji porijekla. U slučajevima kad je to važna informacija o sastavu ulja dodat će i podatak iz kojeg je dijela biljke ulje dobiveno. Podatak o zemlji porijekla odnosno podneblja iz kojeg eterično ulje dolazi, vrlo je važan podatak za aromaterapeuta. Ovisno o agroklimatskoj regiji u kojoj su rasle, biljke imaju različit kemijski sastav a on, kao što je već spomenuto , utječe na terapijska svojstva eteričnog ulja. Također, na etiketi eteričnih ulja sklonih razvijanju kemotipova treba biti jasno istaknuto o kome se tipu kemotipa radi. Na etiketi trebaju biti i jasne upute o načinu čuvanju eteričnog ulja i o krajnjem roku korištenja. 

Prepoznavanje krivotvorenih ulja

Zbog nemogućnosti postizanja jednake cijene eteričnih ulja s obzirom na način prerade, količine ulja u biljkama i njihovom sastavu, na tržištu se često pojavljuju krivotvorena ulja. S toga je preporučljivo izbjegavati mjesta u kojim sva ulja imaju jednaku cijenu.

Eterična ulja, se zbog povećanja količine, najčešće razrjeđuju baznim uljima, alkoholom ili  nekim kemijskim otapalom. Najlakše je otkriti kad je eteričnom ulju dodano neko bazno, masno ulje. Eterična ulja su nemasne tekućine i jedna kap kapnuta na maramicu i, ostavljena da se osuši, ne smije ostaviti masni trag. Ako stavite kap eteričnog ulja na jagodicu prsta i protrljate ne biste trebali imati osjećaj da vam prsti klize zbog masnoće. To su načini na koji ćete provjeriti je li eterično ulje razrijeđeno nekim masnim uljem.

Međutim postoji iznimka kada se radi o skupocijenim eteričnim uljima koja se prodaju razrijeđena u baznom ulju, jer su na takav način dostupnija kupcima, ali to treba biti jasno istaknuto na etiketi proizvoda.

Ulja „produžena“ alkoholom je već teže prepoznati. Ako pažljivo analizirate miris takvog ulja, osjetit ćete u njegovoj pozadini dodatni miris alkohola. I još jedan postupak koji bi mogao pomoći: kapnuto na prst takvo bi ulje, kad puhnete preko njega, trebalo izazvati osjećaj hlađenja na koži.
Eterična ulja razrijeđena kemijskim otapalom mnogo je teže prepoznati, jer su otapala prozirna, nisu masna i bez mirisa. S toga je  prepoznavanja takvih tipova ulja potrebno imati više iskustva u prepoznavanju mirisa.

Kako čuvati eterična ulja

Pronađite neko tamno i hladno mjesto,na kome ćete čuvati svoje dragocjene bočice, a eterična ulja od agruma i igličastog drveća držite u hladnjaku. Treba znati da kisik iz zraka može stupiti u kemijske reakcije s pojedinim komponentama eteričnih ulja. Zato je dobro eterična ulja što je moguće manje izlagati zraku. Potrebno  je također napomenuti da temperatura i svjetlost ubrzavaju dekompoziciju ulja. Kao opće pravilo treba smatrati da će ulje ostati ispravno godinu dana od otvaranja bočice. Čuvanje u hladnom može produžiti taj rok do dvije godine.

Uzgoj biljaka i način proizvodnje

Uzgoj naših biljaka temelji se na tradicionalnom uzgoju i ručnom branju samoniklog bilja na površinama koje nisu izložene primjeni kemijskih sredstava. Ulja u našoj ponudi dobivaju se destilacijom vodenom parom i istiskivanjem. Kada se biljke zagriju vodenom parom, etrična ulja koja se nalaze u biljci isparavaju. Ulje pluta na površini. Istiskivanje se koristi kod plodova citrusa u kojma se eterično ulje nalazi ispod površine kore.

Kvaliteta

Porijeklo bilja sa nezagađenih obronaka dinarskog gorja,  način dobivanja i uzgoj biljaka, garantiraju kvalitetu i čistoću eteričnih ulja u našoj ponudi. 

Primjena eteričnih ulja

Eterična ulja imaju različitu primjenu. Upotrebljavaju se za masažu, kupke cijelog tijela ili pojedinih dijelova tijela te kao oblozi. Koriste  se u saunama i za njegu tijela. Služe za inhaliranje, grgljanje, osvježavanje prostora i ovlaživanje zraka. 

Masaža: 10 ml baznog ulja (suncokretovo, nevenovo, maslinovo, kantarionovo, bademovo) i 3 kapi eteričnog ulja.
Kupka: cca 50 ml vode i 20 kapi eteričnog ulja koje prvo treba pomiješati s prirodnim emulgatorom  (med, slatko vrhnje).
Oblozi: topli ili hladni, u 3 -5 l vode se ukapa 5-8 kapi eteričnog ulja,  koristiti pamučnu tkaninu, hladni oblog za oteklinu i toplinu, a topli oblog za tupu bol.
Sauna: 3-5 kapi eteričnog ulja u vodi s kojom se polijeva vruće kamenje  
Grgljanje: pomiješati žlicu meda s 1-2 kapi eteričnog ulja i uliti u mlaku vodu
Inhalacija: 1 kap u inhalator, aroma lampica 2-8 kapi, sprej: u 2 dcl, 1/5alkohola i 20 kapi ulja; suha inhalacija – na papirnatu maramicu staviti 2-3 kapi ulja i snažno udahnuti.
Oralno: samo uz savjet stručne osobe  
Osvježavanje prostora:

  • 4-5 kapi eteričnog ulja u manju posudu sa vodom;
  • komadić salvete ili pamuka sa 4-5 kapi eteričnog ulja usisa se      usisivačem na početku usisavanja prostora,  
  • 1-2 kapi eteričnog ulja na pamučnu tkaninu u vozilu

Upozorenje: Svatko na vlastitu odgovornost prihvaća dane savjete i koristi eterična ulja i njihove pripravke. Svako korištenje čistih eteričnih ulja u aromaterapiji zahtijevaju savjetovanje sa stručnim aromaterapeutom ili  vlastitim  liječnikom.

Eterično ulje lavandina

(Lavandula x hybrida)

Indikacije: dišne infekcije, virusni enterokolitis, njega nečiste kože, gljivične infekcije, proširene kapilare.
Dobro se miješa s eteričnim uljima bora, cedra, cimeta, čempresa, klinčića, ružmarina, timijana te ostalim citrusnim uljima.

Latinski naziv: Lavandula x hybrida  
Dio biljke iz kojeg se dobiva eterično ulje: Svježi cvjetni vrhovi
Dobivanje: parna destilacija svježih cvjetnih vrhova 
Sastav: borneol, kamfor, cineol, linalol, geraniol...
100% čisto, prirodno eterično ulje.

Porijeklo: Hrvatska / Gornji Bitelić, 

Način uzgoja biljnog materijala: Bez upotrebe kemijskih sredstava

Pakiranje: 2ml, 5ml, 10ml, 20ml, 50ml, 100ml

Eterično ulje gorkog koromača  

(Foeniculum vulgare)

Upozorenje: Oprez je potreban da se ovo ulje ne zamijeni sa opasnim gorkim komoračom koji sadrži velike količine ketona.
Od slatkog komorača (Foeniculum vulgare ssp. vulgare var. vulgare Miller, Apiaceae) se  destilacijom vodenom parom sjemenki dobiva esencijalno ulje koje sadrži znatno manje ketona od ulja drugog varijeteta, gorkog komorača koji je i toksičniji. Zbog toga se u aromaterapiji preporuča upotreba samo esencijalnog ulja slatkog varijeteta.

Eterično ulje slatkog koromača

(Foeniculum vulgare dulce)

Indikacije amenoreja, dismenoreja, nadutost, otežana probava, bronhitis, astma.karminativ, estrogenomimetik, spazmolitik, tonik probavnog sustava.

Latinski naziv:  Foeniculum vulgare ssp.vulgare var. dulce
Zemlja podrijetla:  Hrvatska / Gornji Bitelić,
Dobivanje: destilacija vodenom parom, najčešće gornjeg dijela biljke  i sjemenki
Sastav: anetol, metilkavikol, keton fehon, manje količine kumarina

NAČIN PRIMJENE dermalno, oralno samo uz preporuku fitoaromaterapeuta
Kontaindikacije NE koristiti u trudnoći i tijekom dojenja te kod djece ispod 12 godina. Kontraindicirano kod estrogen-ovisnih tumora.
Upozorenje: Oprez je potreban da se ovo ulje ne zamijeni sa opasnim gorkim komoračom koji sadrži velike količine ketona.
Od slatkog komorača (Foeniculum vulgare ssp. vulgare var. vulgare Miller, Apiaceae) se destilacijom vodenom parom sjemenki dobiva esencijalno ulje koje sadrži znatno manje ketona od ulja drugog varijeteta, gorkog komorača koji je i toksičniji. Zbog toga se u aromaterapiji preporuča upotreba samo esencijalnog ulja slatkog varijeteta.
Kao i druga ulja s E-anetolom i estragolom, djeluje karminativno, estrogen-like, spazmolitički i kao tonik probavnog sustava. Koristi se kod amenoreje, dismenoreje, nadutosti i otežane probave te bronhitisa i astme.
Ulje slatkog komorača sadrži preko 80% E-anetola, 1-10% metilkavikola i manje od 5% ketona fenhona. Od gorkog komorača dobiva se ulje koje sadrži manje količine E-anetola (50-80%), ali zato sadrži čak do 25% ketona fenhona. Oba sadrže manje količine kumarina. 
Oprez: Ne koristiti u trudnoći i u dojilja te u djece ispod 12 godina. Oprez kod oralnih pripravaka. Kontraindicirano je kod estrogen ovisnih tumora.

Pakiranje: 2ml, 5ml, 10ml

Eterično ulje primorski vrisak 

(Satureja montana)

Indikacije: razne infekcije (plućne i gastrointestinalne, cistitis, prostatitis), niski tlak, umor, nervoza.

Latinski naziv: Satureja montana.
Zemlja podrijetla: Hrvatska / Gornji Bitelić,
Dobivanje: destilacija vodenom parom, biljka u cvatu
Sastav: karvakrol, p-cimen, gama-Terpinen, alfa-terpineol, borneol, linalol, beta-kariofilen 
Kontraindikacije: zbog sadržaja fenola oprez kod doziranja. Ulje nije prikladno za trudnice, dojilje i malu djecu.
Primorski vrisak (Satureja montana L., Lamiaceae) daje esencijalno ulje bogato fenolima i nije popularno u kozmetici. Prije svega je izvanredno antibakterijsko i antivirusno ulje. Djeluje imunostimulirajuće i tonizirajuće na cijeli organizam. Indicirano je kod bakterijskih plućnih infekcija, gastrointestinalnih i urogenitalnih infekcija. Stimulirajuće djelovanje izraženo je kod općeg umora i nervoza.
Oprez: S obzirom na količinu fenola u ulju, treba ga koristiti u niskoj dozi i s velikim oprezom. U previsokoj dozi može oštetiti kožu i sluznicu probavnog sustava. Ne koristiti ga za dugotrajne terapije. Najprikladniji način terapije je u posebnim farmaceutskim oblicima (kapsule, supozitoriji).
Proizvod je u EU registriran kao prirodni začinski ekstrakt za hranu.
Djelovanje: snažno antibakterijsko i antivirusno; imunostimulans, tonik.

Pakiranje:  2ml, 5ml, 10ml

Eterično ulje od ružmarina

(Rosmarinus officinalis L.)

Indikacije: fizički i psihički umor, problemi s pamćenjem, poteškoće u funkcioniranju nervnog sustava (epilepsija, paraliza), tromost misli, seksualna hladnoća, promjenljiv krvni tlak, teškoće u radu srca, celulit, proširene vene, komplikacije s menstruacijom, glavobolje, migrene, bolovi mišića raznoga podrijetla, reumatizam, artritis, gripa, upala sinusa, kronični bronhitis, kašalj, infekcije kože, prhut, opadanje kose, rane koje teško zarastaju, zatvor, proljev, nadutost.
Eterično ulje ružmarin dobro se miješa s etričnim uljem bora, cedra, bosiljka, citrusnim uljima, lavandom, limun travom, tamjanom i paprenom metvicom.

Latinski naziv: Rosmarinus officinalis L.
Zemlja podrijetla: Hrvatska / Gornji Bitelić,

Dobivanje: destilacija biljke ili lišća nakon cvatnje vodenom parom daje 0,4 - 1,5% eteričnog ulja
Sastav: 1,8-cineol, camfor, limonen
100% čisto, prirodno eterično ulje.

Pakiranje: 2ml, 5ml, 10ml

Eterično ulje od kadulja dalmatinska

(Salvia officinalis L.)

Indikacije: opća slabost, bronhitis, astma, pretjerano znojenje, upale, nizak krvni tlak, nedostatak apetita, problemi s probavom, drhtavica, ekcemi, ispadanje kose, bol u vratu, zubobolja, upala glasnica, hiperfunkcija štitnjače, rane, reumatizam, artritis, klimakterične tegobe, reguliranje ciklusa, strije, bore, bolovi u mišićima, živčana napetost.
Eterično ulje kadulja, dalmatinska dobro se miješa s eteričnim uljima bergamota, bora, jasmina, lavande, tamjana, melise i ružmarina.

Latinski naziv: Salvia officinalis L.
Zemlja podrijetla: Hrvatska, Marina
Dobivanje: destilacija vodenom parom, najčešće cijele biljke, rjeđe osušenih listova, daje 2% eteričnog ulja
Sastav: linalil acetat, pinen, mircen, linalol, skalerol...
100% čisto, prirodno eterično ulje.

Pakiranje:  2ml, 5ml, 10ml

Eterično ulje lovora 

(Laurus nobilis L..)

Indikacije: astma, prehlade, kronični bronhitis, respiratorne tegobe, nesanica, nervoza, poremećaji izazvani stresom, istegnuća, bolovi u mišićima, modrice, pedikuloza, svrab, nadutost, probavne smetnje, ukočen vrat, reuma, artritis, virusne infekcije.
Eterično ulje lovor dobro se miješa s eteričnim uljima ružmarina, naranče, čajevca, lavande.

Latinski naziv: Laurus nobilis L.
Zemlja podrijetla: Hrvatska
Dobivanje: destilacija vodenom parom rascvjetalih vrhova grana
Sastav: linalol, sabinen, terpenil-acetat, alfa i beta-inen...
100% čisto, prirodno eterično ulje.

Pakiranje: 2ml, 5ml, 10ml